THE 15th EDITION OF THE CONCLAVE IS POSTPONED.

Registered participants will get more information via email.

Delegate Profile

Mr MAHLABA ALMON MAMBA
COUNSELLOR
HIGH COMMISSION OF THE KINGDOM OF ESWATINI BASED IN MALAYSIA
Eswatini (Kingdom of)
W : www.swazilandkualalumpur.org
 
Industry / Sector
Agriculture & Allied Services, Education & Skill Development, Healthcare & Pharmaceuticals, Information and Communication Technology, Infrastructure, Manufacturing, Mining, Power & Energy
Personal Profile
Mr Mahlaba Almon Mamba EDUCATION: 2004 - 2006: University of Swaziland - M.A. Degree in History 1998 - 1999: University of Swaziland - Post Graduate Certificate in Education (PGCE). 1994 - 1998: University of Swaziland - Bachelor of Arts in Humanities Degree. PROFESSIONAL TRAINING: June – July 2011: African Regional Diplomacy Course - University of Pretoria, South Africa. March - May 1994: Attached to Natal Witness Group of Newspapers - Pietermaritzburg, South Africa. April - May 1992: Confederation of African Football (CAF) Football Administration Course - Mbabane, Swaziland. June 1992: Workshop on News Editing Skills - Johannesburg, South Africa. November 1991: workshop on News Writing - Mbabane, Swaziland. November 1989: Sport Editors and Senior Writers Course in Mass Media on Olympic Movement - Harare, Zimbabwe. June - August, 1988: Journalism and Desk Top Publishing Course - Mbabane, Swaziland. Present employment status: July 2017 – Counsellor/Deputy Head of Mission – Kingdom of Eswatini High Commission - Kuala Lumpur, Malaysia. July 2016 – July 2017 – Counsellor/Deputy Head of Mission – Kingdom of Swaziland Permanent Mission to the Federal Democratic Republic of Ethiopia, the African Union Commission and the United Nations Economic Commission for Africa - Addis Ababa, Ethiopia. February 2013 – July 2016 – Counsellor/Deputy Head of Mission at the Permanent Mission of the Kingdom of Swaziland to the United Nations, Switzerland and Other International Organisations and Agencies - Geneva, Switzerland. March 2010 – February 2013 – Counsellor/Deputy Head of Mission - Doha, Qatar. August 2006 – June 2010: Lecturer-cum- Tutor at the University of Swaziland, teaching the following courses: (i) History of Swaziland (ii) Economic History of Southern Africa (iii) Imperialism and Colonisation in Africa. March 2003 - October - 2003: Minister of Natural Resources & Energy Oct. 1998 – September - 2003: Member of Parliament
Company Profile
HIGH COMMISSION OF THE KINGDOM OF ESWATINI BASED IN MALAYSIA, KUALA LUMPUR

-
India  Africa Conclave India  Africa Conclave